RAZEM DLA DOBREJ ŻYWNOŚCI

Nie dla GMO! Nie dla GRABIEŻY ZIEM! TAK dla DOBREJ ŻYWNOŚCI! To prawdziwe postulaty rolników ignorowane przez media mainstreamu.

Dostęp do ziemii uprawnej i jej ekologiczne wykorzystanie – model z Francji

Dostęp do ziemii uprawnej i jej ekologiczne wykorzystanie jest jedną z głównych blokad rozwoju ekologicznego rolnictwa czy ruchu ekowiosek. Na Zachodzie Europy powstały organizacje, które sprytnie łączą potrzeby rolników i konsumentów, jednocześnie ten problem rozwiązując, a przynajmniej umniejszając go.

W 2003 roku we Francji powstała organizacja Terre de liens. W zeszłym roku miała już 2400 hektarów i dawała 200 miejsc pracy, ciągle rozszerzając swoje zadanie. A to dzięki 8000 współudziałowców, którzy łącznie zebrali 48 mln euro na ten cel. Średnio więc wychodzi na osobę inwestycja rzędu 6000 euro.

Jak to działa?

<p><a href=”https://vimeo.com/111000979″>Interview with Sjoerd Wartena – Founder of Terre de Liens</a> from <a href=”https://vimeo.com/futurefarmers”>Future Farmer Films</a> on <a href=”https://vimeo.com”>Vimeo</a&gt;.</p>

Konsumenci zrzucają się na zakup gruntu, który następnie jest uprawiany zgodnie z zasadami ekologicznymi, przez zakontraktowanego rolnika. Ma on pracę dopóty dopóki się wywiązuje z obowiązku ekologicznych upraw, a płody rolne są kolportowane do udziałowców (tu jest ich korzyść) oraz nadwyżki także do innych.

Udziałowcy więc mogą to traktować jako inwestycję lub sposób dostępu do zdrowej żywności lub też jaako projekt charytatywny, mający na celu chronić ziemię przed chemizacją, wspierać bioróżnorodność, umożliwiać sprawiedliwy dochód rolnikom itd.

To dobry model, który można połączyć zarówno z ideą ekowiosek, jak i RWSów. No a tego chyba jeszcze u nas w Polsce nie ma, więc chcę się zabrać za założenie tego typu organizacji.

Parę linków po angielsku:
Ogólny opis:
http://www.arc2020.eu/front/2014/06/interview-with-european-organic-congress/

Dokładniejsza szczegółowa analiza:
http://www.landco.nl/uploads/Case%20Study_Terre%20de%20Liens.pdf

Wywiad z założycielem Terre de liens:
https://vimeo.com/111000979

Reklamy

Kliknij, aby zacząć obserwować blog i dostawać informację o nowych wpisach.

Dołącz do 5 obserwujących.

Niezależna Telewizja

Niezależna Telewizja

Odwiedzających

  • 9,843 wizyt
%d blogerów lubi to: