RAZEM DLA DOBREJ ŻYWNOŚCI

Nie dla GMO! Nie dla GRABIEŻY ZIEM! TAK dla DOBREJ ŻYWNOŚCI! To prawdziwe postulaty rolników ignorowane przez media mainstreamu.

Kooperatywy dołączają swój głos do rolniczych postulatów: „Odbudujmy relacje miasto-wieś!”

Solidarność z rolnikami z Zielonego Miasteczka. Odbudujmy relacje miasto-wieś! (źródło tekstu)

a658a44d8ecf5c2f9c66a0e3bf929412

Kooperatywy spożywcze oraz organizujący się w proteście rolnicy to ruchy oddolne, powstałe w wyniku niezgody na kryzys w sektorze rolno-spożywczym. Polityka „modernizacji” kolejnych rządów przyczyniła się do zmiany krajobrazu polskich miast, w których lokalny bazar został zastąpiony przez dyskont. Na wsi nie jest inaczej.
Od kilku lat rolnicy domagają się wprowadzenia regulacji uniemożliwiających spekulację ziemią i skupowanie jej przez międzynarodowe korporacje. Koncentracja ziemi w rękach wielkich firm pozbawia rodzinne gospodarstwa dostępu do ich warsztatu pracy, oznacza także zmianę charakteru uprawy w tych miejscach. Wraz z „międzynarodowym” kapitałem upowszechnia się model rolnictwa przemysłowego – wykorzystujący duże ilości paliw kopalnych i środków chemicznych zatruwających wodę i ziemię, a także ograniczający zapotrzebowanie na ludzką pracę. Ten rabunkowy model rolnictwa pojawia się tam, gdzie ziemię traktuje się jak towar mający zapewnić szybkie zyski. Gdzie władza terminy takie jak „dobro wspólne” i „interes publiczny” zastąpiła mantrą “liberalizacja, deregulacja, prywatyzacja”.
My, członkowie i członkinie Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”, sprzeciwiamy się takim zmianom w procesie produkcji żywności, które degradują przyrodę i społeczności wiejskie, dostarczają śmieciowe jedzenie i nabijają zyski korporacjom.
Domagamy się realizacji rolniczych postulatów: o zaprzestaniu wyprzedaży ziemi i uznania dzierżawy za równoprawną formę rozdysponowania gruntów z zasobów Skarbu Państwa, o jak najszybszym ułatwieniu handlu bezpośredniego produktami rolniczymi i o sprzeciwie wobec legalizacji upraw GMO w Polsce.
Nawołujemy wszystkich mieszkańców i mieszkanki miast, instytucje formalne i grupy nieformalne o wyrazy solidarności z protestujacymi. Zachęcamy do podpisania i publikacji niniejszego Apelu. Odbudujmy relacje miasto-wieś!
Członkowie i członkinie Kooperatywy “Dobrze”
Kontakt: miasto.wies.razem@gmail.com
Więcej o proteście z perspektywy członków i członkiń grupy edu/aktyw Kooperatywy Dobrze znajdziesz w artykule: “Chcesz wspierać lokalne rolnictwo? Poprzyj protest rolników”.
Odwiedź: http://protestrolnikow.pl

Reklamy

Kliknij, aby zacząć obserwować blog i dostawać informację o nowych wpisach.

Dołącz do 5 obserwujących.

Niezależna Telewizja

Niezależna Telewizja

Odwiedzających

  • 9,843 wizyt
%d blogerów lubi to: